Expedícia Bushman Kidepo

Sopky a gorily 4. časť

Každú jar prebieha v Rwande národná akcia. Počas nej sa dávajú mená všetkým mláďatám goríl, ktoré sa v uplynulom roku narodili.Keby sa horské gorily nestali národným symbolom tejto malej a preľudnenej africkej krajinky, už by asi neboli. Vďaka rozvoju gorilieho turizmu si dnes v školách deti spievajú pesničky o gorilách, na každom rohu vidíte zobrazenie tohto ľudoopa, od hotelov, ubytovní, obchodov až po sochy goríl v nadživotnej veľkosti.

Všetky horské gorily žijú len v malej oblasti sopečného pohoria Virunga a v lese Bwindi v juhozápadnej Ugande. Virunga leží na rozhraní troch štátov (Rwanda, Uganda a Kongo). Dnes je to obrovský biznis, ktorý funguje a zároveň chráni gorily pred vyhynutím. Ráno v správe parku v Kinigi pripomína prvomájové zhromaždenie. Desať habituovaných gorilích rodín, tj. navyknutých a trénovaných na prítomnosť turistov, zaručuje záplavu dolárov – plný stav osemdesiatich miesteniek. Všetky sú vypredané. Ku každej gorilej rodine smie len 8 ľudí a sprievod. Jedno povolenie na hodinovú návštevu goríl stojí 750 dolárov, na ugandskej strane 500 dolárov.

Trávnatá plocha pri správe parku sa hemží prevažne anglo-americkými návštevníkmi. Prerozdeľujú sa do skupín, každá dostane pridelenú jednu goriliu rodinu, vychádzkové palice a vstupnú teatrálnu, no povinnú inštruktáž o treku. Systém stopovania goríl tu majú dôkladne prepracovaný. Už od piatej rána prečesáva niekoľko stopárov miesta, kde boli gorily včera. Títo sú neskôr kontaktovaní vysielačkami. Po oznámení polohy skupina vyráža do horského terénu, spočiatku autom, neskôr peši. Niekedy to nie je žiadna selánka, je potrebné zdolávať šmykľavé chodníčky a strminy, raz dole, raz hore. K tomu si prirátajte vysokú nadmorskú výšku a pichanie v pľúcach a viete, čo to znamená gorilí trek. Našťastie celú našu bagáž - statív a fotobrašny zverujeme miestnym a trénovaným boyom - nosičom. Aj keď náš sprievodca vie, kde asi gorily dnes sú, trvá to skoro dve hodiny, kým sa k nim dostaneme. Naše gorily nachádzame na rozľahlej stráni pod vulkánom Muhavura. Nie sú tu žiadne stále chodníky, pretože gorily sú vždy inde a zo dňa na deň sa presúvajú za potravou. Chlapík s mačetou presekáva cestu a vojačik vo vetrovke a so samopalom na všetko dohliada pre prípad dosť nepravdepodobného stretu s byvolom či slonom. Myslím si, že šanca stretnúť sa s konžským povstalcom je tu vyššia. A potom to nastane. Stojíte pred nimi. Rodinou najväčších ľudoopov sveta, najväčších goríl zo všetkých goríl. Horské gorily z Virungy sú telesne najväčšie a zároveň najviac adaptované na vyššie polohy, čo znamená najsrstnatejšie a pre nás i najkrajšie. A hoci sme pred rokmi videli gorily v Bwindi, tieto sú impozantnejšie a v otvorenejšom prostredí. Rodina Nyakagezi je jedinečná tým, že v nej žijú až štyri dospelé striebrochrbté samce. V iných rodinách je samec obvykle jeden. Čím viac samcov, tým vyššie šance, že za zaplatených 60 minút zachytíme nejaký pekný portrét s vysokým a srstnatým tylom alebo hĺbavým pohľadom filozofa. V skupine je i roztomilé trojmesačné mláďa, ktoré v ženskej časti skupiny vyvoláva vzlyky a vzdychomer funguje. Vidieť gorilu v zoo je zážitok, no nemožno ho porovnávať s pocitmi, keď stojíte od nich na pár metrov vo voľnej prírode. Vtedy vnímate ich pachy, pohyby, kručanie v bruchu a zvuky akosi intenzívnejšie. Aj keď je oficiálne naordinovaná minimálna 7-metrová odstupová vzdialenosť, terénne danosti to občas nedovolia dodržať. A v tom najlepšom, keď sa vodca rozhodol vstať a vyrazil úzkou asi dva metre širokou pasekou rovno oproti mne, tak vtedy musela túžba po dobrom zábere stranou a ranger ma strhol, aby som sa mu odstúpil. Na gorile nebola ani najmenšia známka nepokoja. Kľudne prešiel okolo, nevenujúc mi ani zlomok pohľadu. Bolo to povznášajúce a krátke predstavenie plné pokory a emocionálneho náboja. Vtedy som si znova uvedomil, prečo ľudia tak milujú gorily. Pretože sú ako my. Celé to bolo ako návšteva u známych. Posedeli sme, povedali si pár slov, zistili čo je nové, vymenili pár zážitkov, poďakovali a rozlúčili sa.

 

Pre Bushman

Peter Bongo Lupták