BLOG

BUSHMAN EXPEDÍCIA AFGANISTAN 2012

Bushwomen v Afganistane. Afganistan je miesto , s ktorým si málokto spája niečo iné ako vojnu a násilie . Keď v roku 2001 padla vláda Talibanu , nastal čas nádeje a skoro euforický čas. Ale kde je Afganistan za viac ako 10 rokov ? A ako sa žije ženám, ktoré boli za vlády islamistických extrémistov postavené na úroveň otrokýň? Veľa sa toho zmenilo, bolo otvorených mnoho škôl, v afganskom parlamente sedí viac žien ako v českom. Na vidieku sa však nosí stále jediný model – burka. A žena, ktorá sa odváži  výjsť na ulicu bez nej a mužského doprovodu, môže ľahko prísť o život.

Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země sa spoločne s fotografkou Jarmilou Štukovou pokúsia preniknúť do sveta za modrým závojom. Aj keď je fotografovanie a natáčanie v Afganistane nesmierne zložité, dvojčlenný ženský tím sa pokúsi o dokumentárnu sondu do života nielen Afgániek, ale aj Češiek , ktoré sa  náhodou osudu dostali do tejto vyprahnutej krajiny. Bushman obom dokumentaristkám poskytol pre náročné natáčanie výbavu vhodnú pre pobyt v striktne moslimskej krajine. Voľné tuniky v army farbách a Bushman expedičnú obuv, ktorú bude ovšem dopĺňať  slušivá nepriestrelná vesta...

Lenka Klicperová, šéfredaktorka Lidé a Země, novinárka, ktorá sa špecializuje na prácu v krajinách tretieho sveta. Okrem písania tiež fotografuje a ma na konte spoluautorstvo mnohých televíznych dokumentov. Je spoluzakladateľkou občianského združenia Femisphera. Do Afagnistanu cestuje už druhykrát. Viac na www.lideazeme.cz alebo www.femisphera.com. Jarmila Štuková, vynikajúca fotografka, kameramanka a dokumentaristka, viac nájdete na www.jarmila kovarikova.com.

Ďaľšie fotografie