BUSHMAN TRIP

WINDHOEK A POSLEDNÁ NOC V POSTELI

Tajomstvo krásnej Namíbie odhalila expedícia BUSHMAN, ktorá sa pred pár dňami z tejto cesty vratila. Výprava prešla rôzne kúty zeme a poznávala predovšetkým parky plné zvierat ale užila si aj plno zábavy. O zážitkoch z expedície sa teraz môžete dozvedieť teraz viac aj vy, v niekolkých dieloch cestovateĺského denníka.

Trasa z hlavného mesta na juhozápad do púšte Namib ,na severozápadnom pobreží , na severovýchod do Etosha parku, ďalej na severovýchod do delty Okavanga,Caprivi cestou do Botswany a parku Chobe a ešte ďalej na východ do Zimbabwe k Viktoriiným vodopádom.Celkom skoro 3tisíce kilometrov po súši a 30km po vode.Taká bola cesta expedície.                   

NAMÍBIA – základné informácie

Rozloha 824 269 km2,počet obyvateľov 2,108 mil.,hustota osídlenia 1,8 obyvateľov na km2. O posledné miesto v hustote osídlenia „súperí“ Namíbia s Mongolskom.

Hlavné mesto : Windhoek / 322 tis.obyvateľov /                                                                                            

Ďalšie mestá : Ondangwa/70 tis./,Oshakati/60 tis./,Walvis Bay/62 tis./,Swakopmund/44tis./                             

Národnostné zloženie:

     Oshivambo / okolo 50%/, 6 kmeňov

     Kawango – kmene Kawango,Herero,Caprivi a Tswana / 22% /

     Nama / Damara :Lozi,Kwangali / 12% /

          –     beloši / 6% /- 85 000/ potomkovia nemeckých kolonizátorov -cca ¼.

     Farební / miešanci / 5%

     Rehobothští miešanci 2,5%

     Bušmeni 2,5% .

 Oficiálny jazyk : angličtina

 Ďalšie používané jazyky: miestne černošské jazyky-oshivambo,nama/damara,herero,lozi,  kwangali a tswana,10% obyvatelov hovorí afrikánsky/bieli a farební/,potomkovia Nemcov stále hovoria nemecky.                                   

Náboženské zloženie

      90% - kresťania /51% obyvateľstva je luteránského vyznania,19 % rímskokatolíckeho

      6% vyznávačov holandskej reformovanej cirkve a 5% anglikánského vyznania.

      10% tvorí rôzna animistické náboženstvá

Mena : namibijský dolar /NS / - 100 centov/zavedený v septembri 1993/,má rovnakú hodnotu ako juhoafrický rand/ napr.24.9.2013 eur = 13,2718 NS/

V súvislosti s existenciou monetárnej únie / Common Monetary Area – CMA/ je juhoafrický rand v Namíbii je stále braný ako platidlo.Za riekou Oranje sa po veľkom treku usadili Búrové,ktorí opustili Kapsko.Preto sa tiež v Namíbii dodnes hovorí hlavne afrikánsky. Koncom 19.storočia došlo ku kolonizácii zemi Nemcami.Nemeckí vojaci a statkári zaberali domorodým kmeňom pastviny a zabavovali dobytok.V r.1904 proti útlakom kolonizátorov povstali kmene Hererov a Namov, povstanie bolo potlačené a malo za následok tri roky trvajúcej genocídy,ktorej padlo za obeť asi 65 z 80 tisíc Hererov a asi polovina z 20 tisíc Namov.Tí čo zostali boli uväznení v koncentračných táboroch,kde museli vykonávať otrocké práce pre Nemeckú ríšu a veľké množstvo ich zahynulo.Ich pôda bola cisárskym dekrétom zkonfiškovana a rozdelená medzi bielych farmárov.Od r.1915 keď juhoafrická únia obsadila túto pôvodne nemeckú kolóniu,bolo spravovanie územia výhradne v rukách vlády v Pretorii,aj keď Juhoafrická únia ani neskôr Juhoafrická republika nikdy územie de jure nepripojila.Bieli obyvatelia Juhozápadnej Afriky boli zastúpení v Juhoafrickomparlamente.

Po niekoľkoročnom úsilii OSN, najviac takzvanej Západnej styčnej skupiny /tvorenej Francúzskom,Kanadou,NSR,Spojenými štátmi a Veľkou Britániou/,a diplomatickej aktivite Spojenćh štátov,kt. zároveň usilovaly o obmedzenie SSSR a Kuby v Angole , Namíbia vyhlásila nezávislosť 21.marca1990. Hlavnou silou v 13ročnom ozbrojenom boji za nezávislosť bola organizácia SWAPO / Ľudová organizácia Juhozápadnej Afriky/ v čele zo Samuelom Nujomou.Súčasný prezident/od r.2005 doteraz/ Hifikepunye Lucas Pohamba je tiež členom strany SWAPO.

Nezávislosť získala Namíbia ako posledná africká krajina.Prístav Walvis Bay zostal aj naďalej pod juhoafrickou správou a k Namibii bol pridelený až v r.1993.

Windhoek – začiatok cesty

Našu cestu sme začali príletom z Prahy do Mníchova,odtiaľ do Johannesburgu a potomdo hlavného mesta Windhoek.Práve sem sa rozhodli Nemci v r.1890 premiestniť centrum koloniálnej správy.Názvy ulíc sa často menia.V posledných rokoch našli mestskí radníci záľubu najmä v menách svetových diktátorov.Najvýznamnejšie budovy stoja priamo na križovatke,kde sa stretával Fidel Castro a Robert Mugabe.

Najstaršou kamennou stavbou mesta je Stará pevnosť /Alte Feste/, vybudovaná v r.1890-91 ako hlavné veliteľstvo nemeckého koloniálneho vojska.Momentálne je to sídlo historickej sekcie Štátneho múzea.

Pred pevnosťou sa týči Reiter Denkmal.Bronzová socha jazdca Schutztruppe stojí presne na mieste,kde bol prvý nemecký tábor.Pämatník bol vytvorený v r.1912 na počesť nemeckých vojakov,zabitých vo vojne s Namy a Herermi v r.1903-7 a Kalahárské expedície z r.1908. Zvláštnosťou mesta je i meteoritická fontána,ktorá bola vytvorená z 33 meteoritov, nájdených pri meste Gibeon začiatkom 20.stor.Na zem dopadli pred 600 miliónmi rokov a išlo o najväčšiu vesmírnu spŕšku,ktorá zasiahla našu planétu.Na letisku nás čakal Ronney s autom.kt.sa nadlho stalo našim domovom. Pred cestou do Arrebush Lodge sme sa zastavili v meste dokúpiť pár potrebných vecí.

Nutnosťou sa stala i príjemná krčma na triede Nezávislosti/Indepedence Avenue/,kde sme si s Amarulou pripili na štastnú cestu.Každý kto toto pitie nepozná,ale pozná Baileys,je doma.Amarula sa vyrába z exotického ovocia afrického stromu marula,ako sa mu miestne hovorí – sloní strom,pretože sa pod jeho konármi zhromažďuje veľké množstvo slonov, ktoré ochutnávajú jeho dozreté plody.Majú svetložltú farbu,veľkosťou a tvarom sú podobné stredne veľkej slivke a majú veľkú kôstku s vysokým obsahom oleja.Plodom maruly sa pripisujú afrodiziakálne účinky.Plody sa zbierajú,vykôstkujú,dužina/veľké množstvo vit.C/ sa nechajú kvasiť,čo je proces,ktorý začina pridaním pivovarských kvasiniek podobne ako u vína.Destilácia prebieha v medených kotloch,čo umožňuje plné rozvinutie chuti ovocia. Po vypálení sa lieh necháva dozrievať dva roky v malých dubových sudoch a zmieša sa s čerstvou smotanou.Výsledkom je bohatý,lahodný a smotanový likér.

Prvá noc bola na dlho zároveň posledná v posteli,ďalej už hurá do stanu.Večer sme sa vrátili do mesta na večeru,pohodová dedinská reštaurácia a na začiatok cesty ochutnávka Springboka ,Oryxe,Kudu,pštrosa...

 A ráno po raňajkách,v spoločnosti snovačov,prehodiť potrebné veci na palubu,ostatné k stanom,varičom,matracom a skladacim stoličkám do zadnej časti auta a nahor do 321 km vzdialenému kempu Sesriem.