BUSHMAN TRIP

Sossusvlei - duny a Mŕtve údolie

Ráno vstávame okolo piatej a hneď ako otvoria bránu parku,vyrážame – je to 45k k Dune 45 (duny sa tu číslujú práve podľa vzdialenosti od brány parku).Je úplna tma a tak trochu dospávame v aute. Púšť Namib je najstaršou púšťou sveta,má najväčšie duny a najčervenejší piesok.Je dlhá 2000km a tiahne sa pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu ,od rieky Oranje až k Angole. Široká je priemerne len 60-80 km,najväčšia šírka je v prostriedku – 150km.To je práve oblasť Soussusvlei,kde je zároveň najčervenejšia.

Čo sa týka veku,odhaduje sa na 80 miliónov rokov.Červená farba je zpôsobená oxidom železa,ktorý obsahuje tunajší piesok.Duny sa pohybujú  približne o 10 metrov ročne.

Priemerná výška dún je 260 – 280metrov.Najvyššou dunou v tejto oblasti,na ktorú sa dá vyliezť,je práve duna 45.Za svitania vyzerá z auta ako nemalá kopa.Ten omyl,keď sa dostanete na úpetie a pustíte sa do boja s hlbokým pieskom !Miestami je sklon prudko stúpajúci ako 45 stupňov a vydýchať stúpanie je ťažšie a ťažšie.Len sa dostať dosť vysoko,sadnúť si na hranu a vychutnať si východ slnka....je to neskutočná nádhera.

Cestou dole sme opustili hranu duny a pustili sa priamo dole,bežali a padali a plavali v piesku. Pod dunou sme poraňajkovali a vybrali sme sa na ďalšie fascinujúce miesto,do údolia  Dead Vlei,vzdialeného asi 4 km.

Tunajším dunám sa tiež hovorí „hviezdicové duny“,pretože pri pohlade z hora majú tvar hviezdice.V priehlbinkách medzi nimi sa po dažďoch tvoria jazierka.Posledné jazierko tu bolo videné pred 7 rokmi.O jeho existencii svedčia už len biele plochy medzi dunami. To je tiež prípad Dead Vlei.

Dead Vlei pokrývajú zoschnuté 600 rokov staré akácie,ktoré pôvodne vyrástli v zelenom údolí.Nová duna ale zavalila prístup vody,takže od tej doby sú od vody odrezané a zoschýňajú.Tento obrázok doslova zodpovedá svojmu názvu – Mŕtve údolie.Stromy sú suché a na to,ako dlho tu stoja,sú neskutočne zachovalé.Je tu také teplo,že nezhnijú, nerozmrvia sa a drevohmyz by tu neprežil.

Pôda je tu pekelne rozpálená a len Oryx sa tvári,že je mu fajn.Ronney nám ukázal plod trnitého kríka,ktorý korení veľmi hlboko a postupne vytvára ostrovy v púšti a ktorý Oryxom chutí.Bohužiaľ si nepamätám jeho názov.